Avrupa Birliği’nin Oluşum Amacı ve Türkiye’nin Katılım Faktörü

Kategori: Kültür Sanat Haberleri
Yayınlanma: 08 Ocak 2016
Yazdır

Avrupa Birliği’nin Oluşum Amacı ve Türkiye’nin Katılım Faktörü 1Emre Bitiş/Araştırma Yazısı

Küreselleşen dünyada, şirketlerin ülkelerden önemli hale gelmeye başladığı o günlerde yerel farklılıklarını korumak isteyen ulus devletlerin(Almanya,Fransa,İtalya v.s) ekonomide canlılık sağlaya bilmesi için dışta ortak bir anlaşma pazarı kurmak zorunda kalmıştı.

2. Dünya savaşı sonrası kutuplaşan ülkeler, ekonomik olarak bitmiş Avrupa çıkış yolu olarak , kömür ve çelik ortak pazarı oluşturmayı işsizlik oranını düşürmeyi, katılımcı ülkelerin ekonomilerini iyileştirmeyi ve pazarı geliştirmek için kuruldu. Bu çıkış yolu gayet başarılı olacaktı.Avrupa 1. Ve 2.Dünya savaş nedenlerinden biri olan maden kaynakları sorununu aşmış ve ülkeler biten ekonomilerini sanayiye yatırım yaparak yeniden kurmayı başarmıştı.

Kısaca Avrupa birliğinin temellerinin neden atıldığını bahsettik peki Türkiye neden bu birliğe katılma amacı hissetti? Yazımızın ileriki kısımlarında bunlara değinmeye devam edeceğiz: 2. Dünya Savaşında seferberlik nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan Türkiye savaştan sonra inanılmaz bir şekilde büyüyen Sovyet Rusya’ya komşu olmuştu, ideolojisini Macaristan’da da olduğu gibi gerektiğinde silahlı bir şekilde dikte etmek isteyen Rusya Türkiye için büyük bir tehdit haline gelmişti.Hatta boğazların Rusya’ya verilmemesi karşılığında savaşla tehdit edilen Türkiye’ye destek Postdam Konferansı’ndan kısa bir süre sonra Amerika’dan gelmiştir.Avrupa ülkelerin yeniden kalkınmasını öneren ve bu ülkelerin batı bloğunda kalmalarını amaçlayan Marshall planıyla Türkiye’ye ciddi yardımlar yapılmış ve Türkiye batı bloğuna iyice yaklaşmıştı.Türkiye’nin Kore’ye asker çıkarmasıyla beraber Türkiye ağır maddeleri de olan Nato’ya girmeyi kabul etmiş oldu

 

Lütfen Yorum Yazın

0
Kabül Ediyorum.
  • Hiçbir Yorum Bulunamadı
Powered by Komento
hd porno