Başarılı ve Verimli Toplantıların 6 Sırrı

Kategori: Kültür Sanat Haberleri
Yayınlanma: 13 Nisan 2016
Yazdır

İş hayatında zamanının büyük bir kısmı toplantılarla geçiyor. Toplantılara ayrılan zamanın doğru ya da yanlış kullanımını etkileyen unsurlardan en önemlisi toplantı öncesinde yapılan hazırlıklardır.  Bir toplantının verimli olabilmesi ve hedeflenen sonuçlara ulaşabilmesi için, toplantı yönetiminin doğru yapılması da oldukça önemli.

 

Başarılı ve verimli toplantıların bir diğer sırrı ise toplantı mekanı seçiminin doğru yapılmasıdır. Toplantıya katılanlar havadar, kendilerini rahat hissettikleri, ısı kontrolünün doğru yapıldığı, aydınlatmanın doğru seçildiği, huzur veren ve oturma düzeninin toplantıya uygun düzenlendiği toplantı mekanlarında çok daha kolay konsantre olabiliyor. Özellikle uzun toplantılarda, toplantı yapılacak yerin doğru seçilmiş olmasının önemi kendini daha çok gösteriyor.

 

Yapılan toplantılardan daha fazla verim alabilmek ve zamanı daha etkin kullanmak için hangi yöntemler uygulanabilir? Hangi faktörler bir toplantının verimini ve bu toplantıların başarılı geçmesinde etkili olabilir?

 

İşte tüm bu soruların cevabı için başarılı ve verimli toplantıların 6 sırrını belirledik.

 

Toplantı öncesi yapılan doğru hazırlık

Toplantı öncesinde hazırlanan ve katılımcılara bildirilen gündem, kişilerin toplantıya hazırlıklı gelebilmeleri açısında oldukça önemlidir. Bir toplantıda görüşülecek konuları ve sırasını bir gündem hazırlayarak katılımcılara bildirmek, hem toplantıda zamanın daha etkili kullanılmasını hem de katılımcıların konuya hakim olmaları nedeniyle toplantının daha verimli bir akış içerisinde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Toplantıyı organize eden kişi öncelikle toplantı yerinin, saatinin ve toplantı gündeminin tüm katılımcılara ulaştığından emin olmalıdır ve sonrasında davet edilen kişilerin katılım durumlarını mutlaka öğrenmelidir.

 

Toplantıya katılacak kişilerin doğru seçilmesi

Toplantıya katılması gereken kişilerin doğru seçilmesi, gündemi yönlendirebilecek esas kişilerin toplantıda bulunması toplantıların verimini etkileyen unsurlar arasında yer alıyor.

Toplantı saati

Toplantının verimini arttırmak için toplantı saatinin de uygun seçilmesi oldukça önemli. Günün en enerji dolu saatlerini tercih etmek de fayda var.

 

Toplantı yerinin doğru seçilmiş olması

Toplantı hazırlıklarından birisi de, toplantı yerinin ayarlanması ve toplantıya uygun şekilde düzenlenmiş olmasıdır.  Toplantı yeri kimi zaman şirket içerisinde bulunan toplantı salonları olurken, kimi zaman da şirket dışında seçilen ve kiralanan toplantı mekanları olabiliyor.  Hatta bazı şirketler, motivasyonu arttırmak amacıyla ya da toplantının niteliğine bağlı olarak özellikle açık alanlar sunan yerleri toplantı organizasyonlarında tercih edebiliyor.

Toplantıda kullanılan araçlar

Toplantı yeri belirlendikten sonra, toplantıda kullanılacak araçların yeterli ve çalışır durumda olduğundan emin olmak gerekir. Toplantının içeriğine göre barkovizyon, laptop, beyaz tahta, tahta kalemi ve silgisi, internet bağlantısı ya da katılımcılara verilecek kağıt ve kalem gibi araçlar eksiksiz bir şekilde toplantı mekanında yer almalıdır.

Masa düzeni

Toplantının verimini ve başarısını etkileyen önemli detaylardan biri de masa düzenidir. Mesela ekrandan sunum yapılacaksa, toplantıya katılanların tamamının rahatça takibi açısından yuvarlak masa tercih edilmemeli.

 

Siz de şirketiniz için verimli toplantılar yapmak istiyor ve toplantılarınızın daha etkin geçmesini tercih ediyorsanız, İstanbul Beykoz’da şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzak bir ortamda, farklı salon tipleri ile hizmet veren Sangha’nın web sitesini inceleyebilir, sanghaegitimsalonlari.com adresinden toplantı ve eğitim salonları hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

Lütfen Yorum Yazın

0
Kabül Ediyorum.
  • Hiçbir Yorum Bulunamadı
Powered by Komento
hd porno