Ata Sporumuz Güreş'e Olimpiyat Şoku!

Kategori: Spor Haberleri
Yayınlanma: 13 Şubat 2013
Yazdır

Türkiye'nin Olimpiyat oyunları tarihinde 55 madalya ile en başarılı olduğu branş olan güreş, 2020'den çıkarıldı. Bu sporun önde gelenleri ise kararı tepkiyle karşıladı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu, özellikle Türkiye’yi şoke edecek bir karar aldı. IOC, 2020 olimpiyatları programında yer alacak 25 temel spor dalını belirlerken, güreşi listeden çıkardı. IOC sözcüsü Mark Adams yaptığı açıklamada, gizli oylama sonucu alınan kararda üyelere hangi spor dalının temel listede yer almaması gerektiğinin sorulduğunu ve ortaya çıkan kararın 2020 oyunları programı için en iyisi olduğunu söyledi. Oylamaya ilişkin sayısal veriler açıklanmazken, IOC Başkanı Jacques Rogge’un oy kullanmadığı bildirildi. Ülkemizin en başarılı olduğu branşla ilgili böyle bir karar alınması sonrasında Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, bunun tarihi bir hata olduğunu söyledi.

Yerlikaya: Tarihi bir hatadır

IOC nezdinde uzun süredir mücadele sporlarıyla ilgili bir sıkıntı yaşandığını dile getiren Yerlikaya, “Güreşin görsel yönden cazibesini yitirdiği yönünde bir algı oluşmuştu. Sanırım bundan dolayı böyle bir karar alındı. Ama IOC İcra Kurulu’nun bu kararı nihai bir karar değil. Bu kararın mayıs ayındaki ikinci İcra Kurulu toplantısında, olmazsa Eylül’deki Genel Kurul’da değişmesi için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz” diye konuştu. Türkiye olimpiyat oyunları tarihinde toplam 82 madalya kazandı. Bu madalyaların 55’i güreşten geldi. Güreşte 26 altın, 16 gümüş, 13 de bronz madalya alındı.

Ayık: Peşini bırakmayız

Güreş Federasyonu eski Başkanı ve FILA Asbaşkanı Ahmet Ayık, IOC icra Kurulu’nun aldığı kararı saçma olarak nitelendirdi. Ayık konuyla ilgili olarak, “Neden böyle bir karar aldıklarını bilemiyorum. Gerekli raporu en kısa sürede FILA’ya ulaştıracaklardır. Zaten bu ayın 17’sinde FILA Yönetim Kurulu’nun toplantısı var. Ben de bugün toplantıya katılmak üzere İsviçre’ye gideceğim. FILA olarak gerekli önlemleri alacağımızı ve yeniden güreşi olimpiyat programına dahil ettireceğimizi düşünüyorum” dedi.

Uğur Erdener çok üzgün

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener, IOC İcra Kurulu’nun aldığı kararın Türk sporu açısından son derece üzüntü verici olduğunu söyledi. Böyle bir kararı kendisinin de beklemediğini kaydeden
Erdener, “IOC tüm branşlarla ilgili kapsamlı bir araştırma yapıyor. Araştırmada branşların görsel ve şov yönü, televizyonlarda izlenebilirlik oranı gibi kriterlere bakılıyor. FILA’nın tekrar güreşi olimpiyat programına aldırmak için çalışma yapacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

***

Sürpriz olmadı!

20 yıllık meslek hayatım boyunca güreşi yakından takip ederim. Yapılan her kural değişiklikliği güreşi giderek seyredilir olmaktan çıkardı. Hakem oyunları ve arada bir patlak veren doping skandalları da cabası. Bütün bunların IOC’de rahatsızlık yarattığı zaten biliniyordu. Gelgelelim başta FILA olmak üzere güreş dünyası yapılan uyarıları dikkate almadı. Sporun artık pazarlanabilir bir ürün olduğu gerçeği görmezden gelindi. Televizyon yayınlarının branşların olimpiyatlardaki kaderini belirleyecek hale gelmesi güreşin ipini çeken ana etkendir. FILA, bu konudaki önlemleri alamadığı için başlarına bu felaket geldi. Bundan sonra tekrar güreşi olimpiyat takvimine sokmak için çok çalışacaklar elbette. Mayıs ayında yapılacak IOC İcra Kurulu toplantısında üç ay önce olimpiyattan çıkarılan bir branş diğer 7 branşa tercih edilir mi, o bilinmez. Kanımca çok zor. Ama Allah’tan da ümit kesilmez! Hamit Turhan

***

Kuzguna yavrusu...

Vehbi Emre Güreş Turnuvası’nın basın toplantısı sonrası lobide Grekoromen Milli Takım Antrenörü, Olimpiyat ikincimiz Hakkı Başar ile sohbet ediyoruz. Ben lafı dolaştırıp, güreşin son dönemdeki ruh haline getiriyorum. “Güreşten artık zevk almaz hale geldik. Ne teknik var ne de oyun. Ne olacak bu güreşin hali” mealinde bir şeyler söylüyorum. Londra Yaz Oyunları’nda bronz madalya kazanan 120 kilo sporcumuz Rıza Kayaalp’in son maçında aldığı iki puandan söz ediyor, “Rakibini iki kere minderin dışına itti, her iki devrede aldığı birer puanla üçüncü oldu. Hocam bu hali ile bu güreşi Olimpiyat dışı bırakırlar” diyorum. Başar hocam, hemen itiraz ediyor ve ekliyor, “Kimse güreşin nereye gittiğini göremiyor. Son dönemde Olimpiyat Oyunları’nda madalya dağılımına dikkat ettiniz mi? Bu güreş dalında marka ülkeler bile 1 ya da 2 madalyadan fazlasını alamıyor. Teknikle güç içiçe geçti. Artık herkes güreşi öğrendi. Hem güreş, arkasında büyük devletlerin olduğu bir spor dalı. O nedenle Olimpiyatlar’dan güreşi kaldırmaya kimsenin gücü yetmez” yanıtını alıyorum. Abdala malum olurken, kuzguna yavrusu hoş görünürmüş...(Milli Gazete)

Lütfen Yorum Yazın

0
Kabül Ediyorum.
  • Hiçbir Yorum Bulunamadı
Powered by Komento
hd porno