Esenler AGD'den Kutlu Doğum Coşkusu!

Kategori: Sivil Toplum Kuruluşları Haberleri
Yayınlanma: 23 Nisan 2013
Yazdır

Rıdvan Salman'ın Haberi:

1989 yılından beri her yıl 20-27 nisan tarihleri arasında tüm yurtta kutlanan Kutlu Doğum Haftası kapsamında Anadolu Gençlik Derneği Esenler Şubesi’de ‘Peygambere Sevgi Gecesi’ başlığıyla bir program düzenledi.

Yüksel Düğün Salonu’nda gerçekleşen ve sunuculuğunu İzmir’den özel olarak gelen Ömer Salman’ın yaptığı program Sultanahmet Camii müezzinlerinden İbrahim Altuntaş’ın Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başladı.

Açılış konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Anadolu Gençlik Derneği Esenler Şubesi İlçe Başkanı Yusuf Cengiz Karagöz, “Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber efendimize hakaret edildiği zaman, dünyann çeşitli coğrafyalarında Müslüman kanı döküldüğü zaman, bizler Anadolu Gençliği olarak, düzenlenen tüm zalimlere lanet mitinglerine tam gücümüzle desteğimizi göstermiştik. Bugün ise yine ayn gençliğin düzenlediği Alemlerin Efendisi’nin doğum gününü yani kutlu doğumu anmak ve anlamak için buradayız. Salonumuzu dolduran siz değerli vatandaşlarmıza teşekkür ederim” dedi.

Karagöz’ün ardından selamlama konuşmasını yapmak üzere sahneye gelen Anadolu Gençlik Derneği İstanbul İl Başkan Yardımcısı Muzaffer Aktürk ise yaptığı konuşmada O’nun her türlü zulme ve zalime karşı dimdik durduğuna dikkat çekerek “O’nu sevmek O’nun sünnetin sarılmakla, O’nun kurduğu adil düzeni yeniden hakim kılmakla olur” dedi.

Yapılan konuşmalarn ardından Anadolu Gençlik Derneği Esenler teşkilatı tarafından hazırlanmış, O’nun rasul yönünün yanı sıra insani yönüne de dikkat çeken bir sinevizyon izletildi.

Sinevizyon gösteriminin ardından Esenler’de iki şubesi ile hizmete devam eden Minik Kelebekler Anaokulu öğrencilerinin hazırladığı piyeste; yemek adabının yanı sıra peygamberimizin yemekte uyguladığı ve ashabına tavsiye ettiği bazı edeb kuralları mizahi bir anlatım ile sunuldu.

Piyes gösterisinin ardından yine anaokulu öğrencilerinden oluşan bir grubun sema gösterisi sunmaları ve koro şeklinde çeşitli ezgileri seslendirmeleri ise izleyicilerden tam not aldı.

Programa ana konuşmacı olarak katılan Avrupa Milli Görüş Teşkilatı kurucularından Hasan Damar O’nun müşrik ve kafirlere karşı mücadelesini anlattı.

O’nun doğduğu zaman ki kültürel hayata dikkat çekerek konuşmasına başlayan Damar, ‘Peygamberimizin Dünya’ya teşrif ettiği zaman insanlar oluk oluk cehenneme sürükleniyorlardı. İnsanlar arasında fuhuş, zina, alkol aşırı derecede yaygınlaşmış, kz çocukları diri diri toprağa gömülüyorlardı. Böyle bir ortamda rahmeten lil alemin olarak gönderilmiş bir rasul, bir insan…

Hira mağarasında ilk emir geldikten sonra, yakın çevresinden, Hz. Hatice’den başlayarak tebliğ yapmaya başlamıştı’ dedi.

Günümüzün Darun Nedve’leri

‘Müşriklerin karargahı sayılan Darun Nedve, Müslümanlar kendine gelmesin, bir araya gelmesin, onlar da fuhuş ve zinaya alışsınlar diye çalışmalarını sürdürüyordu. Bugün başta Siyonistler olmak üzere dış mihraklar bizleri aynı günahlara alıştırmak için gerek medya gerek bilim gerek edebiyat alanında değişiklikler yapıyorlar. Bizlere düşen görev ise O’nun izlediği yolu, O’nun uyguladığı metotları unutmadan, unutturmadan O’nun sünnetine uyarak yaşamaktır.’

Neden Dünyevileştik?

‘Sahabe efendilerimiz O’nun önderliğinde yaklaşık on üç sene boyunca her türlü zulme karşı göğüs gerdiler. Müşrikler efendimize ‘Ne istiyorsan verelim’ dediklerinde, O bugünkü müşriklerle işbirliği yapanlar gibi onlarla işbirliği yapmadı.’

Tekliflerini Kabul Etmeyin

‘Bizler 623 sene boyunca dünyaya İslam’ı anlatmış bir ecdadın torunlarıyız. Bugün bizler nasıl oldu da dünyevileştik? Müşrikler efendimize gelip dünyayı teklif ettiklerinde O neden tekliflerini kabul etmemişti? Bugün bizler neden günümüz müşriklerinin tekliflerini kabul ediyoruz? Neden onların dediği gibi konuşuyor, onların giyindiği gibi giyiniyor, onların yaşadığı gibi yaşıyoruz?

Efendimiz’e bir zat geldi, dedi ki “Ya Rasulallah bana iki şey söyle, birinde beni Allah sevsin. Diğerinde de insanlar sevsin'. Efendimiz ona iki defa tekrar etti; Dünyaya fazla itibar etme ki Allah seni sevsin, insanların ellerindekilere göz dikme ki insanlar seni sevsin.” Bu hadis bize yeter de artar bile.’

‘Peygamber bile öz kızına tavsiyeler verirken bugün bizlere ne oldu da evlatlarımıza bir öğüt vermekten geri durur hale geldik? Onlar bizleri yavaş yavaş İslam’dan uzaklaştırdılar. Anne babaya sevgi ve saygıyı insanlığa öğreten efendimizi bizlere unutturdular sonra da çıkıp anneler günü, babalar günü diye günler uydurdular. İslam’da anne ve babayı bir gün hatırlama gibi bir şey olamaz, yoktur da. İslam anne ve babayı her gün hatırlar, onların haklarını her gün hatırlatır.’

Allah’ın Hoşuna Giden Üç Şey

‘Kabe’yi tavaf eden Müslümanların seslerinin az çıkmasına karşın vahiy meleği Cebrail, O’na geldi ve dedi ki: “Allah’ın üç şey hoşuna gider, birincisi Lebbeyk Allahümme Lebbeyk nidaların yüksek sesle söylenmesi, ikincisi ezan okunurken itibar etmek, üçüncüsü Tekbir ‘Allahuekber’’dir”. Dünya hayatında ister paşa olalım ister maşa, nerede ne dediğimize dikkat etmeliyiz, dönüş şüphesiz O’nadır.’

Eğitim Beşikte Başlar

‘Vakti zamanında adamın biri elinde balta ile ormana girmiş. Ormandaki ağaçlar sıra sıra baltaya hakaret ediyorlarmış. Adam bu duruma sinirlenmiş ve ağaçlara ‘Bu baltanın sapı sizden, kötülüğün kökü sizden, ne diye bana kızıyorsunuz’ demiş. Bugün sokakta gördüğümüz ve bizim içimizi sızlatan, bizim değer yargılarımız ile taban tabana zıt olan malum davranışların kökeni yani o davranışı yapan gençlerin kökü bizde, o gençler bizim elimizde yetişti, kötülüğü kökünden kazımak bizim ellerimizde’ diyerek sözlerini noktalandırdı.

Eğitimci Yazar Hasan Damar’ın konuşmasının ardından sahne alan Sanatçı Nurettin Ceylan’ın çeşitli naat ve ilahileri seslendirmesi ile program sona erdi.

- - -

Dikkat! Ajans Esenler'in Özel Haberidir

Lütfen Yorum Yazın

0
Kabül Ediyorum.
  • Hiçbir Yorum Bulunamadı
Powered by Komento
hd porno