Engelliler Dernekleri Kutlu Doğumu Kutladı

Kategori: Sivil Toplum Kuruluşları Haberleri
Yayınlanma: 03 May 2012
Yazdır
Esenlerde faliyet gösteren Ortopedik, Görme, Zihinsel, İşitme ve Otistik Engelli Dernekleri Hz. Peygamber (s.a.v.)’in miladi 1441. kutlu doğumu vesilesiyle Esenler Engelli derneklerinin işbirliğiyle düzenlenen kutlu doğum programı, formatıyla Esenlerdebir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Kutlu Doğum programına; Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, Akparti ilçe başkanı Umut Özkan, Saadet Partisi ilçe başkanı Tuğrul Yalçınkaya ve yönetim kurulu üyeleri, S.P. Esenler Belediye Meclis üyesi Fevzi Başoğlu, C.H.P Esenler temsilcisi Süleyman Çolakoğlu, Esenler M.H.P yönetimi ve İl Engelli Koordinasyon başkanı Bahattin Şengül, Fatih Mahalle Muhtarı Recep Gülyüz, Rumeli Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Ayhan Bölükbaşı, Esdef başkanı Ömer Savaş, Esinder A.ş Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan, Esenler Rumeliler Dernek Bşk.Yrd. Celalettin Cömert, Esenler Rizeliler Dernek Bşk.Yrd. Süleyman Kahveci, Esenler Bayburtlular Dernek Bşk. Fuat Saka, Esenler Kırşehirliler Dernek Bşk. Nihat Çalışkan, Çorum Mecitözü Dernek Bşk. İsmail Yaşar, Esenler Anadolu Gençlik Derneği Bşk Yrd. Yakup Demir ve İsmail Yıldırım, Program komitesinde yer alan Esdef Kurucu Başkanı Mustafa KAPLAN,  her zaman çalışmalarımızı yakinen takib eden Gazete Esenler imtiyaz sahibi Hasan GÜRSOY veEngelli Dernek Başkanları ,yöneticileri Engelliler ve Engelli Aileleri katıldı.
Esenler Belediyesi Genel Koordinatörü Mehmet Çelik Şehir dışında olmasından dolayı katılamayacağını Telgrafla
bildirdi.
Kutlu Doğum Programı Engelli Hafızlardan Cemal Öztürk ve Mehmet Aydın’ın Ahzap Suresi 38-48, Tevbe Suresi 128-129 ve Enbiya Suresi 102-107 ayetlerini okuyarak Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle açılış yapıldı.Devamında Kardeşlik konulu Kutlu Doğum Sinevizyonu katılımcılar tarafından dikkatle izlendi.
Akabinde, Esenler Ortopedik Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Yiğit Naat-ı Şerif şiirini seslendirdi.Görme Engellilerden oluşan ilahi korosu ilk peryotta,Gül Yüzünü Rüyamızda Görelim Ya Rasulallah, Kabenin Yolları, Erder demine Destur Alalım ilahilerini seslendirerek kulakların pasını sildi. Devamında Görme Engelli Harun Ateş Seccadem Kumlardı şiiriyle ve 8. yaşındaki görme engelli Selman Caba Hüzün Yılı şiirini seslendirerek tüm katılımcılara duygusal anlar yaşattı.
Programda Hz. Peygamber (s.a.v) ve Engelli Sahabeler konulu konferansı Sakarya Üniversitesi Sosyal Siyaset ve Sosyal Politikalar uzmanı Prof. Dr. Ali Seyyar gerçekleştirdi. Seyyar Hz. Peygamberin ve Yüce dinimiz İslam’ın Engellilere ve Engelli Sahabelere vermiş olduğu önemi ve toplumsal yaşama katılımındaki teşviki örnekleriyle sundu.
Günümüzde Sosyal ve Toplumsal yaşam alanlarında Engelli bireylerin yer alması ve buna bizlerin destek sağlaması aynı zamanda Hz. Peygamber (s.a.v)’in öğretisidir ifadesine yer verdi.

Programın devamında görme engelli Mehmet Atlı, Braille Alfabesi ile (kabartma yazı)hazırlanmış
Kur-an-ı Kerim’den Mülk Suresi 13-30 ayetlerini okuyarak Kur’an-ı Kerim Tilavetini gerçekleştirdi. Devamında İlahi Korosu;Canım Kurban Olsun Senin Yoluna, Sevdim Seni Mabuduma Canan Diye Sevdim ve Bağrımda biten başlar
Muhammedin Aşkındandır diyerek salonda bulunan izleyicilerin takdirini topladı.
Programın Konuşmacılar kısmında Programın Organizatörü ve aynı zamanda Engelli Dernekleri adına Esenler Ortopedik Engelliler Derneği Onursal Başkanı Ahmet Kurt; Konuşmasında; Yıllardır bir çok
kurum ve kuruluş Hz. Peygamberin Kutlu Doğumunu kutlamaktadır.Ve bu programlarda Hz.Peygamberin bir yada birkaçyönü ele alınır.Bizler Engelli Dernekleri olarak Hz.Peygamber (s.a.v) Efendimizin Engelli Sahabeleriyle olan muhabbet yönünü ele alarak programımızı icra ediyoruz ifadesinde bulundu.Sponsorlara ve destek verenlere teşekkür ettikten sonra özellikle Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu’na ve Ayhan Bölükbaşı’na Sosyal Sorumluluk kapsamında teşekkür etmesi dikkatlerden kaçmadı.Son söz olarak ;

Son olarak Esenler Kaymakamı Nazım
Madenoğlu, Engelli Derneklerimizin bu program için 2 aydır çaba sarfettiler.Görüyorum ki artık Engelli Derneklerimiz Hz. Peygamber (s.a.v)’in kutlu dogumunu program ölçeğinde kutlama noktasına gelmişlerdir.Kendilerine ve destek sağlayan herkese özellikle Prof.Dr. Ali Seyyar hocamıza teşekkür ediyorum. İfadesinde bulundu. Engelli bireylerin Sosyal ve Toplumsal yaşam alanlarında yaşanacak her türlü engeli kaldırmalıyız.Bugün burada görüyoruz ki gecenin bu geç saatlerine dek Engelliler ve Engelli Aileleri burada artık engelliler toplumda hak ettikleri yeri alacaktır.Bunun için herkese sorumluluk düşmektedir.ifadesinde bulundu.

Programın kapanışı, Esenler Ortopedik Engelliler Derneği üyelerinin Kur’an-ı Kerim hatimi, 465 BİN Salavatı Şerifin dile
getirilmiştir.Hatim ve gecenin kapanış Duasını Hafız Cemal Öztürk gerçekleştirdi.

Lütfen Yorum Yazın

0
Kabül Ediyorum.
  • Hiçbir Yorum Bulunamadı
Powered by Komento
hd porno