Battalgazi'den Gençlik Atılımı

Kategori: Sivil Toplum Kuruluşları Haberleri
Yayınlanma: 06 Mart 2017
Yazdır

Gelecek Gençlikle Gelecek

Vizyonu, misyonu, değerleri ve hedefleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren Battalgazi Torunları Malatya imajını ve toplumdaki STK algısını güçlendirecek çalışmalara devam ediyor.

Tarihini ve kültürünü bilen, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, toplumsal faydayı ön planda tutan bir neslin yetişmesine katkıda bulunmayı şiar edinen BATTALGAZİ Malatya Gençlik Derneği gün geçtikçe farklı projelere imza atıyor ve farklı kitleler ile etkileşim sağlıyor.

 

Geçtiğimiz süreçte; gençlerin bir araya gelmesi ve ortak akıl yürüterek, toplum için nitelikli projelerin hayata geçirilmesi adına Malatyalı Üniversite Öğrencilerini bir araya getiren Battalgazi Torunları bu kez liseli gençler ile bir araya geldi.

 

BATTALGAZİ Malatya Gençlik Derneği Teşkilat Başkanı Bilal SEKMAN “biz gençlik alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşuyuz. Hedeflerimiz, hayallerimiz ve ideallerimiz var. Derneğin kuruluşuna ve mevcut konumuna ulaşmasına vesile olan ekipteen genç üye benim. Hem şahsım hem de akranlarım adına şunu çok rahatlıkla ifade edebilirim ki; bu kurumda büyük – küçük ilişkisine şahit olmadım. Kendimi her zaman ekibin bir parçası olarak hissettim. Şuan burada bulunuyor olmam ve kurumun bel kemiği denilecek Teşkilat biriminin başkanlığını yürütüyor olmam bunun en somut ifadesidir. Yaşça büyük olan ağabeylerimiz tecrübelerini paylaşırken, sevgi ve muhabbetini esirgemediği gibi bizler de onlara karşı asla saygıda kusur etmedik. Bu da kültürümüze, milli ve manevi değerlerimize ne derece sahip çıktığımızın göstergesidir” dedi.

 

Teşkilat Başkanı Bilal SEKMAN şöyle devam etti “Günümüz dünyasında ve Türkiye’sinde temel sorunlarından biri işsizliktir. Türkiye gibi genç nüfusunun yüksek olduğu ülkelerde işsizlik sorunu bir çok sosyolojik sorunu da beraberinde getirmektedir. Ülkemizdeki işsizlik sorununu besleyen temel sorunlardan biri vasıfsızlıktır. Malatya Gençlik Derneği, Malatyalı Gençlerin iş bulmalarını sağlayacak gerekli  koçluk hizmeti, yönlendirme faaliyeti ve ilişkileri kurgulayarak gençler arasındaki işsizlik oranının düşürülmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.

 

Artık bir üniversitenin lisans veya ön lisans bölümünden mezun olmanın iş bulmak için yeterli olmadığı bir çağda yaşamaktayız. Bu çağda bir üniversite diplomasına ek olarak birkaç dil, proje yönetimi, ekip çalışması, yurt dışı tecrübesi gibi birçok başlıkta belge talep edilmektedir. Malatya Gençlik Derneği, gençlerimizin kariyer hedeflerine destek vermek amacıyla mentörlük hizmetleri başta olmak üzere, eğitim, staj gibi yönlendirmelerde bulunmayı planlamaktadır.

 

Sosyal medyanın ve dijital etkileşimin en üst düzeye çıktığı günümüzde gençlerin birbirleriyle, ailesiyle ve toplumla olan ilişkisi değişti. Ergenlik döneminin etkisi ve dijital etkileşimin gücüne bozulan kültürel değerlerimiz ve modern cahillik eklendiğinde ortaya birçok olumsuz tablo ve sonuç çıkmaktadır. Rol model olarak klasik medya ve sosyal medya üzerinde öne çıkartılan yerel, ulusal ve uluslararası birçok karakter, gençler arasındaki sorunların derinleşmesine sebep olmaktadır. Malatya Gençlik Derneği bu sorunların farkında olan bireylerce kurulmuş olup, bu sorunların giderilmesi için aksiyon alan bir kurum olma idealine sahiptir. Bu ideale uygun olarak başta gençler arasında rol model olacak Malatyalı Gençlerin tespit edilmesi, bu gençlerin desteklenmesi, diğer gençler ile tanıştırılması sağlanarak doğru rol modellerin arttırılması hedeflenmektedir. Ayrıca genç girişimci, sanatçı, siyasetçi, bürokrat ve sporcuların gençler ile bir araya gelmelerini sağlayarak toplum önünde yeri olan gençler ile rol model arayışı içinde olan gençleri bir araya getirmeyi hedeflenmektedir.

 

Malatya Türkiye’nin her zaman aklı, vicdanı ve bazen de lideri olmuş önemli bir şehirdir. Kadim geçmişi ve kültürü ile ülkemiz tarihine mal olmuş sayısız şahsiyeti bağrından çıkartmıştır ve çıkartmaya devam etmektedir. Bu potansiyelin arttırılması, yaşatılması ve ülkemize kazandırılması adına Malatya Gençlik Derneği, Malatyalı Gençlerin fiziksel ve online buluşma merkezi olmayı hedeflemektedir. Bu hedefe uygun olarak Malatyalı Gençlerin bir araya gelebileceği fiziksel ve online alanları planlamakta ve kurgulamaktadır” dedi.

 

Katılımcıların soru ve görüşlerini dinleyip sık sık not aldığı görülen SEKMAN “bu bir bayrak yarışı. Bayrağı zirveye taşımak önemli ama onu sürekli olarak zirvede tutabilmek çok daha önemli. Genel Başkanımız İrfan KÖPÜRÜR’ün sürekli sarf ettiği bir söz vardır ‘Gelecek Gençlikle Gelecek’. Bu kurumun ve toplumun geleceğini inşa edecek sizlersiniz. Sizler hem bizler hem de toplum için çok kıymetlisiniz. Ben inanıyorum ki çok yakın bir tarihte içinizden birileri farklı birimlerde görev alacak ve aldığı bu görevi kendi yöntemleri ile yerine getirirken kuruma çok farklı bir imaj kazandıracaktır.” dedi.

 

Lütfen Yorum Yazın

0
Kabül Ediyorum.
  • Hiçbir Yorum Bulunamadı
Powered by Komento