ESENLERDE BİR İLK DAHA…

Kategori: Sivil Toplum Kuruluşları Haberleri
Yayınlanma: 16 Temmuz 2012
Yazdır


Esenler Ortopedik Engelliler Derneği Onursal Başkanı Ahmet Kurt'un Esenler Görme Engelliler Derneği Kabartma Kur’an-ı Kerim Kursu ile ilgili yazısı

ESENLERDE BİR İLK DAHA…Esenlerdeki Engelli Derneklerinin düzenlediği Hz.Peygamber (S.A.V) ve Engelli Sahabeler konulu Kutlu Doğum proğramından sonra Esenler Görme Engelliler Derneği Kabartma Kur’an-ı Kerim Kursu düzenleyerek Esenlerde bir ilki gerçekleştirdi.


Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Esenlerde faliyet gösteren engelli derneklerimizle beraber  22 Nisan tarihinde düzenlemiş olduğumuz Kutlu Dogum programının hazırlık çalışmalarında Esenler Görme Engelliler Derneği yönetimiyle yapmış olduğumuz istişareler neticesinde bir karar almıştık.


Görme Engelliler Derneğinde Brill Alfabesiyle okuma yazma kursundaki öğrenciler  ve Brill Alfabesiyle okuma yazma bilen Görme Engellilere yönelik okulların tatil olmasına mütakiben Kabartma Kur’an-ı Kerim Eğitimi verilmek üzere kurs açma çalışmaları başlatıldı.


Çeşitli uğraşlar ve desteklerle zorda olsa 18 Haziran tarihinde Ebubekir Camii Kur’an Kursunda yaklaşık 25 Görme Engelliye yatılı Kur’an-ı Kerim Kursu başlatılmış oldu.


13 Temmuz günü Esenler Belediyesi Konferans Salonunda 25 Görme Engelli Kardeşimizin mezuniyet töreni programına katıldım. Programa bir çok STK, Siyasi Partiler, Muhtarlar yerel ve idari yöneticinin davet edilmesine rağmen misafir katılımcı sayısı yetersiz düzeydeydi.

Programa Saadet Partisi yönetim kurulu üyesi Mustafa KAPLAN, Yaşar BURUNEREN, MHP İl Engelliler Komisyon Başkanı Bahattin ŞENGÜL, Oruç Reis Mah. Muhtarı Rıza TAŞ, Esenler Rizeliler Dernek Bşk. Yrd. Süleyman KAHVECİ, yerel basından Bölgede İlk Haber, Gazete Esenler ve Esenler Ajans katıldı.Yerel Basınımıza hassasiyetlerinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum.


Engelli Ailelerinin yoğunlukla katıldığı programa Esenlerimizin Kanaat önderleri  diye tabir edilen zaat-ı muhteremlerin katılmamış olmasına şaşırmakla beraber en çok diğer  Engelli derneklerimizin gerek
başkanları gerekse yönetimlerinin katılımını görememek üzüntü vericiydi. Gönül isterdi ki  Engelli Derneklerimiz böylesine anlamlı bir günde  dayanışma içerisinde birbirlerinin programlarına destek vermelerini isterdim.Neyse sebebsiz hiçbir şey olmaz canları sağolsun mutlaka önemli işlerinden dolayı katılamamışlardır…

Program içeriğinde görme engelli genç kardeşlerimizin Kur’an-ı Kerim Tilavetleri, birbirinden güzel seçkin ilahi ve şiir dinletileriyle bir duygu geçişi atmosferine kapılıverdik vesselam…


Kısıtlı imkanlarla muzzam bir hizmeti yerine getiren Esenler Görme Engelliler Dernek başkanı nezdinde yönetimini, bu kutlu hizmetteemek sarf eden gönüllü eğitimcilerimizi ve destek sağlayan herkesi canı gönülden kutluyorum.


Yeryüzünde en büyük hizmet, en büyük yatırım insana yapılan hizmettir. Yaklaşık olarak 1 ay eğitim alan genç kardeşlerimizin eğitimleri sonrasında programda öğrendiklerini sergilemeleri takdire şayan bir durum.Burada eğitimci hocalarımızın rolü çok büyük olsa gerek.


Görme Engelli Kursiyerlerin Aileleri çocuklarının bu eğitimleri sonrasındaki başarılarının sergilendiği andaki duygu geçişlerinin, haleti ruhiyelerini kelimelere dökmek mümkün olmasa gerek. Ağızlarından hep aynı cümleler dökülüyordu.


Allah (c.c) Razı Olsun…


Bu hayır dualarını alabilmek herkese nasip olmaz .Öyle samimi öylesine sıcak bir atmosfer görülmeye değerdi. Zannediyorum Belediyemiz programı kayıt altına aldı. Mutlaka bir kopyasını alıp izlemek gerekir diye düşünüyorum.


Engelli Derneklerimizin yönetim erklerinin mevcut potansiyeli taşıyamadığı bir gerçek daha nitelikli daha donanımlı yönetimlerin oluşması Esenlerimizdeki Engelli çalışmalarının daha etkin ve ivme kazanması yönünden önemsiyorum.


Gerek Engelli gerekse Engelsiz bireylerin sosyal sorumluluk ölçeğinde Engelli Derneklerimize desteği önemli. Geminin yol alabilmesi için etkin ve donanımlı ekiplere ihtiyaç var. Esenler kamuoyu bu desteği mutlaka sağlamalı…


Her şeye rağmen umut varım. Esenlerin kadir şinas insanları, STK’ları yerel, genel ve idari makamları mutlaka bu desteği bir gün sağlayacaktır. Yol uzun mesafe alınmalı…  Engelli çalışmalarını, sosyal projeleri ve gerçek potansiyeli anlaşılır bir dille anlatarak uygulama yöntemlerini aktif kullanarak mutlaka bu destekler pratikte hayat bulmalıdır. ifade edilen kişi kurum ve kuruluşların teorikte engellilere destekleri mevcut bunu görüyoruz. Bu iyi bir gelişme ancak bize düşen bu teorik desteği pratiğe yansıtmaktır.    

Lütfen Yorum Yazın

0
Kabül Ediyorum.
  • Hiçbir Yorum Bulunamadı
Powered by Komento
hd porno