Filistin Özgür Olana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

Kategori: Sivil Toplum Kuruluşları Haberleri
Yayınlanma: 07 Kasım 2012
Yazdır

Filodaki yabancı bir aktivistin çektiği görüntüler mahkemeye sunuldu.

İsrail'in silahlı güçleriyle düzenlediği saldırıdan sağ olarak kurtulan aktivislerden biri İsrail'den kaçırmayı başardığı görüntüleri Çağlayan Adliyesi’nde mahkeme heyetine sundu.
Mavi Marmara davasının müdahil avukatlarından Ramazan Arıtürk'ün verdiği bilgilere göre, davanın öğleden sonraki duruşmasında önemli gelişme yaşandı. Duruşmaya yurtdışından katılan bir aktivist saldırı sırasında yaşananları gösteren önemli görüntüleri mahkeme heyetine teslim etti.
Görüntülerde İsrail askerlerinin gemiye saldırı anı ve o anda yaşananların olduğu belirtiliyor.
Mavi Marmara'ya düzenlenen baskın sonrası kendisi de alıkonan yabancı aktivistin görüntüleri büyük bir titizlikle saklamayı başardığı ifade edildi.

Mavi Marmara şehitlerinden Fahri Yaldız'ın avukatı olarak duruşmaya katılan Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, mahkeme çıkışında yaptığı açıklamada, hükümeti, İsrail tarafından tehdit alınmasına karşın herhangi bir tedbir almamakla suçladı. Bunu da, "Yazık ki hükümet gerekli tedbirleri almadı. Aslında Mavi Marmara'ya eşlik etmek üzere savaş gemileri gönderebilirdi.

Ancak bunu yapmadılar" sözleriyle  açıkladı. Ayrıca davanın seyrine ilişkin bilgi veren Kamalak, davanın siyasi bir mesele olduğuna dikkat çekerek, "Bu tür davaların lehte sonuçlanabilmesi için güçlü olmak gerekir. Bu da ancak İslam birliğiyle mümkün. Eğer Türkiye güçlü olsaydı İsrail, 9 vatandaşımızı şehit edebilir miydi? " dedi. Kamalak konuşmasını şöyle sürdürdü: "İktidar mensubu bazı milletvekillerinin gemiye binmek üzereyken sonradan vazgeçtiklerini öğrenmiş bulunmaktayız. Demek ki böyle bir saldırı bekleniyormuş. Mademki böyle bir tehlike vardır. En azından bir kısım savaş gemileri de Mavi Marmara gemisine eşlik etmeli, uçaklarımız havadan eşlik etmeliydi. Binlerce defa yazık ki bu ihmal edilmiştir. Elbette İsrail cezalandırılmalı. Dava 3 kişi hakkında açılmış durumda. Buradan ne çıkacağını zaman gösterecektir. Bu burada kalmamalı. Uluslar arası alanda mutlak surette üzerine gidilmelidir."
Hükümet milletten özür dilemeli!
Kamalak, ''Nasıl ki Türk hükümeti, haklı olarak, İsrail'den özür ve tazminat bekliyorsa, aynı şekilde kendisi de şehitlerimizden, şehit yakınlarından, Türk milletinden özür dilemelidir. Ben buradan şehit yakınlarımızı uyarıyorum. Onlara haber veriyorum. Eğer etkin bir sonuç alınmak istiyorsa, olay bir bütün olarak irdelenmelidir.

Şunu net olarak söylüyorum; Nasıl ki Türk hükümeti haklı olarak İsrail'den özür ve tazminat bekliyorsa, aynı şekilde kendisi de şehitlerimizden, şehit yakınlarından, Türk milletinden özür dilemelidir. Ve şehit yakınlarına mutlak suretle tazminat ödemelidir.'' dedi.

Lütfen Yorum Yazın

0
Kabül Ediyorum.
  • Hiçbir Yorum Bulunamadı
Powered by Komento
hd porno