Din Kültürü Öğretmenleri Buluştu

Kategori: Yerel Haberler
Yayınlanma: 22 Haziran 2014
Yazdır


Esenler Dkab 3. İstişare toplantısı yavuz selim mahallesinde bulunan esenler belediyesi sabri ülker gençlik merkezinde yapıldı.


Esenlerde görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Orta Okullarında görev yapan öğretmenlerin katılımıyla kurulan Esenler DKAB Platformunun kahvaltılı toplantısı İbrahim Turhan Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Mahmut Balcının sunumu ile başladı.


Esenlerde görev yapan tüm eğitimcilerin çalışmalarına destek olduklarını belirten Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Cemal Bolat şunları söyledi:

‘Önemli fedakarlıklar yapan eğitimcileri çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Kutsal bir mesleği icra eden tüm öğretmenlerimize bundan sonra da eğitim çalışmalarında katkılarımız olacaktır.’

Bir önceki toplantıda ele alınan konulara dikkat çekildikten sonra devam eden programa katılan öğretmenler görev yaptıkları okullarda karşılaştıkları sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri üzerine görüşlerini paylaştılar. Değerler eğitimi olimpiyatı, eğitimde güzel örnekler gibi önemli çalışmaların yakından takip edilmesi, etkili öğretmenlik, değerler eğitimi, siyer derslerinin daha verimli işlenmesi, islamın doğru kaynaklardan öğretilmesi, öğrencilere kadim değerlere bağlı yaşamanın benimsetilmesi, öğrencilerin kültürel gezilere götürülmesi konusunda Esenler Belediyesi ile daha çok iletişim içinde olmaları, imam hatip okullarında görev yapan öğretmenlerin öğrencilere imam hatip bilincini kazandırmalarının önemine değinen eğitimciler programda emeği geçenlere herkese teşekkür ettiklerini belirttiler.

Toplantıya katlan Esenler ilçe milli eğitim şube müdürü Feyzullah Sert, Atay Ertem ve okul müdürleri de öğretmenlerin kendi aralarında bu şekilde bir platform kurarak materyal ve tecrübe paylaşımında bulunmalarından dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.

Buluşmanın yapıldığı bölgede görev yapan öğretmenlerin yaptıkları çalışmalar bağlamında Mahmut Balcı ‘Sokağımızla İletişim İçinde Olmak’ başlıklı bir sunum yaptı.

Mahmut Balcı yavuz selim mahallesinde yaptıkları çalışmalar hakkında şunları paylaştı:

‘Din eğitimi konusunda emek veren bir öğretmenin sokağımızla iletişim halinde olmak için neler yapabiliriz diye bir gündeminin olması gerekir. ben bu anlamda bugüne kadar Sabri Ülker Gençlik Merkezinde gençlerle burada birçok güzel çalışma yaptık. Dkab, İhl, İho Öğretmenleri olarak bu çerçevede Cami ile iletişim kurmak, Yaz Kur’an kurslarına gelen öğrencilerin derslerine girmek, öğrencilerle birlikte piknik yapmak, toplu iftar düzenlemek mümkündür. Ayrıca mahallemizdeki bilgi evleri veya sivil toplum dernekleri ile iletişime geçerek ilköğretim ve lise öğrencilerine yönelik sosyal ve kültürel etkinlikler yapabiliriz. Sanal sokakla iletişim kurmak için mahallemizdeki sosyal medya kullanıcıları ile güzel paylaşımlar yapabiliriz. Onları yanlışlar konusunda uyarabiliriz. Sokağımızda toplu iftarda buluşabiliriz. Tanıdığınız tanımadığınız öğrencilere selam vermeliyiz. Mahallemizdeki gençlerle iletişim kurmaya çalışmalı. Yine sokağımızdaki cami derneğinde görev almak, mahalle dernekleri ile iletişim kurmak, sokağımızda maddi durumu zayıf olan, göçle gelmiş ailelere yardımcı olmak, mezun ettiğimiz öğrencilerle yeni hayatlarında da iletişime devam etmek, genel bir derneğin yaşadığımız ilçemizde temsilcisi olmak suretiyle o hizmetlerin ilçemizdeki insanlara da yansımasına vesile olabiliriz.’

Program öğretmenleri ilgilendiren duyuruların yapılmasından sonra dilek ve temennilerle sona erdi.

Esenler Dkab Öğretmenleri 3. İstişare Toplantı  Notları.

20 Haziran 2014

•          Önceki toplantıdan notlar aktarıldı. Esenler Dkab platformunun kuruluş amacı üzerinde duruldu.

•          Seçmeli derslerle öğrencilerin din konusunda bilinçlendirilip ders dışı etkinliklerle de konuya hakim kılmanın amaçlanması dile getirildi.

•          Seminerlere katılımın katkısı ve faydası üzerinde fikir alış verişi yapıldı. Seminerlerin beklenilenden daha faydalı ve güzel geçtiği, tecrübelerin paylaşılmasının dersin işlenişine faydalı olduğu ve seminer döneminde din kültürüne özel faaliyetler yapılmasının biz öğretmenlere katkı sağladığı belirtildi.

•          Din kültürü öğretmenlerinin belediyelerin imkanlarından faydalanarak ders dışı etkinlikler ve projeler yapabileceği ifade edildi.

•          Öğrencilerin ilgisini çeken konularda( melekler, cinler…)ders anlatımındaki eksikliklerin tamamlanması için kitaplarda bu konulara yer verilmesi ve bu konunun çözülmesi gerektiği vurgulandı.

•          Din kültürü öğretmenlerinin faydalanması için oluşturulmuş platformların kullanılarak öğretmenler arası birlik beraberliğin ve fikir alışverişinin arttırılması, belirli zamanlarda bir araya gelinerek istişarelerin yapılmasının faydasından bahsedildi.

•          Okullarda yapılan seminerlere gösterilen katılım değerlendirildi; katılımın fazla olduğu ve seminerlerin verimli geçtiği, bu sene diğer senelerden farklı olarak Ortaokul-İHO-İHL din kültürü öğretmenleri için ayrı seminerler düzenlenmesinin bu dönemin faydalı geçmesine katkıda bulunduğu ifade edildi.

•          Şube müdürleri tarafından seminerlerin yerinde incelendiği ve amacına ulaşıldığı belirtildi.

•          İmam hatip okullarında öğrenci kalitesini arttırmanın asıl amaç olduğunu, bunun için yapılan faaliyetlerin katkı sağlayacağı ifade edildi.

•          İlçemizde açılan yeni okulların ihtiyaçlarını karşılamak ve verimli hale getirmek içim bu okullardaki tüm branşların seminer çalışmasıyla bu amaca katkı sağlamasının amaçlandığı belirtildi.

•          İlçemizde bulunan gençlik ve bilgi evlerinin aktif bir şekilde kullanılması gerektiği, dersi sadece sınıf içinde değil sınıf dışı faaliyetlerle de desteklenmesi ve uygulamalı hale getirilmesi gerektiği belirtildi.

•          Değerler olimpiyatının dersimize katkısından bahsedildi.

•          İmam hatip okullarında ve din kültürü öğretmenleri arasında öğrenciye yıl boyu okutulması gereken kitapların ortak bir şekilde belirlenmesi, ortak amaca uygun hareket edilmesi, kültür faaliyetlerinde öğrencilerin faydalanacağı geziler yapılması ve bu konuda belediyeden destek alınması gerektiği vurgulandı.

•          Değerler eğitimiyle öğrencilerde belli bir ahlak-edep oluşturulabileceği belirtildi. Bu konuda sınıftaki uygulamalar ve öğretmenin örnek olması gerektiği vurgulandı.

•          Kültürel etkinliklerde kulüpler kullanılarak öğrencilerin daha etkin hale gelebileceği ve kültürel faaliyetlerde fiziki ortamların düzeltilerek dersin daha faydalı hale gelebileceği ifade edildi.

•          İlçemizde açılan imam hatip okullarının ilçemiz için faydalı olabileceği ve TEOG sınavına önem verilerek hedeflene öğrenci profiline ulaşılabileceği, başarılı öğrencilerin imam hatip okullarına yönlendirilebileceği vurgulandı.

•          Okullardaki kütüphanelerin kullanılır hale getirilmesi temel eserlerin(Kuranı Kerim , Hadis kaynakları) öğrencilerin kullandığı eseler haline getirmemiz gerektiği vurgulandı. Bu eserlerin öğretmenler tarafından  anlatılan konuları temellendirmek için kullanılması gerektiği vurgulandı.

•          Dördüncü sınıfların yetiştirilmesinin çok önemli ve daha faydalı olduğu bu öğrencilerin imam hatip okullarına yönlendirilmesinin üst sınıflar açısından temel oluşturduğu ifade edildi.

•          İmam hatip okullarındaki öğretmenlerin bilinçli bir şekilde öğrencileri eğitmesi ve öğrencilere imam hatip şuurunun kazandırılması gerektiği vurgulandı.

•          İmam hatip okulları ve DKAB öğretmenlerinin ilçe bazında toplanarak faaliyetler yapılması ve yeni dönem için hazırlıklar yapılması gerektiği vurgulandı.

•          Kutlu doğum tarzındaki programların yıl içine yayılması gerektiği bu tarz programların çeşitlendirilip çoğaltılmasının öğrencilere ulaşmada faydalı olduğu belirtildi. Öğrencilerin bu programlara dahil edilerek eğitimin daha verimli hale getirmek gerektiği vurgulandı. Peygamberimizin doğumunu sadece kutlu doğumla değil mevlit kandilinde de kutlanan bir gün haline getirilmesi gerektiği vurgulandı.

•          Camilerdeki görevlilerle iş birliği yaparak da çeşitli faaliyetler yapılabileceği(sanal sokak uygulaması ile çocuklarla iletişim kurulması, mahallelerde iftar sofralarının kurulması, mahallemizdeki ihtiyaç sahibi insanlara yardım edilmesi gibi) ifade edildi.

•          Mezun olan öğrencilerle iletişim kurulması onlara hayat boyu destek olunması gerektiği anlatıldı.

•          Arapça dersinin öğretimi ile ilgili sıkıntılar ifade edildi. Öğretmenlerin bu konuda örneğin hafta sonu dil eğitimi kursu almaları vb. gibi faaliyetlerin yapılmasının faydalı olacağı ifade edildi.

Genç öğretmenlerin platformda görev almasının gerekliliği dile getirildi.

•          Bir sonraki toplantı için gündem maddeleri önerileri alındı.

4. İstişare toplantısının yeri ve tarihinin Esenler DKAB Platformu üzerinden paylaşılacağı belirtildi.

 

Lütfen Yorum Yazın

0
Kabül Ediyorum.
  • Hiçbir Yorum Bulunamadı
Powered by Komento
hd porno