Belediye Meclisinde Otobüs Hattı Atışması!

Kategori: Yerel Yönetimler
Yayınlanma: 06 Temmuz 2013
Yazdır

Rıdvan Salman'ın Haberi:

Ajansesenler’in, 33D otobüs hattının reklamının yapılırken seferlerinin olmaması üzerine yaptığı “Esenler'de 33D Hattı Yok!” başlıklı haber üzerine 33D otobüs hattı belediye meclisine konu oldu.

Saadet Parti’li Belediye Meclis Üyesi Fevzi Başoğlu, İETT ile ilgili verdikleri soru önergesine ‘Belediyenin yetki ve sorumlulukları içerisinde değil’ diyerek cevap veren AK Parti’li Belediye Meclis Üyesi Ömer Çetinkaya’ya öyle bir cevap verdi ki, Çetinkaya cevap verdiğine pişman oldu.

Esenler Belediye Meclisi’nin 4. Seçim Dönemi 5. Çalışma yılı 2013 Senesi Temmuz ayı Meclis Toplantıları’nın birinci birleşimi Başkan Vekili Birol Hacıoğlu Başkanlığında toplandı. Ak Parti’li Meclis Üyeleri neredeyse her meclis toplantısında yaptığı gibi yine meclise geç kaldı. Ak Parti’li Meclis Üyeleri’nin geç kalması yüzünden 15.00’da başlaması gereken meclis, 16.03’de başladı. İmza karşılığı yapılan yoklamanın ardından gerçekleşen toplantı, başkanlık makamından gelen beş teklifin oy birliği ile gündeme alınmasıyla devam etti.

Mecliste AK Parti’li meclis üyelerinin ağustos ayında Belediye Meclisi’nin bir aylığına tatile çıkması ile ilgili verdikleri sözlü önerge de oy birliği ile kabul edildi.

Daha sonra Saadet Parti’li Belediye Meclis Üyeleri Fevzi Başoğlu, Sebahattin Yiğit ve Tuğrul Yalçınkaya’nın Başkanlık Makamı tarafından yanıtlanmak üzere verdikleri 3 adet soru önergesi okunarak oylamaya geçildi.

İşte O Soru Önergesi:

1-2009 Mart ayından 2013 Temmuz ayına kadar kaç tane İETT otobüs hattı açıldı duyurusu yapılmıştır şuan da kaç hat işlevsel haldedir. Deprem Parkından kalkacağı söylene otobüs seferlerinin akıbeti ne olmuştur.

2- Ramazan etkinliklerinin Dörtyol meydanında yapılması esnafımızı ve halkımızı rahatsız etmektedir. Camiye yakın olması ve teravih vakti zamanında oralardan ses gelmesi Ramazan ayı ruhunu da ters gelmektedir. Tekstilkent alanında bu etkinliklere uygun yerler mevcuttur. Hem Tekstilkent’in canlanması hem de esnafın ve vatandaşın dileklerinin yerine getirilmesi adına etkinlikleri o bölgede yapma düşünceniz var mıdır?

3- Havaalanı-Tuna ve Çiftehavuzlar Mahallerimizdeki kentsel dönüşüm projeleri ne aşamadadır. Havaalanı Mahallesinde Haziran ayı içinde temel atılacağı söylenmiştir. Ama bir gelişme olmamıştır. Temel ne zaman atılacaktır. Adı geçen mahallerimizdeki programlar nelerdir, emsal nedir? Kaç daire yerine kaç daire yapılacaktır?

BELEDİYENİN YETKİ VE SORUMLULUKLARI İÇERİSİNE DEĞİL

Verilen soru önergelerinin okunmasının ardından söz alan AK Parti’li Belediye Meclis Üyesi Ömer Çetinkaya, şöyle konuştu;

“Sayın Başkanlar ve kıymetli arkadaşlar. Soru önergeleri Belediye Meclisi’nin ve Meclis Üyeleri’nin çalışması açısından önemli bir argümandır. Meclis Üyeleri merak ettikleri ve öğrenmek istedikleri konular ile ilgili belediyenin çalışma alanlarını kapsayan sorular sorarlar ve belediye başkanı da, yazılı veya sözlü olarak cevap verir.

Nihayetinde soru önergeleri de Esenler Belediyesi’nin yetki ve sorumluluk alanları içerisinde olmalıdır. Esenler Belediyesi’nin yetki ve sorumluluk alanları içerisinde olmayan soru önergelerini vermek meclisin mehabetine uygun değildir. Hele de yaklaşık 5 yıllık bir Belediye Meclis Üyesi bir arkadaşım soru önergesi verirken hangi konu Esenler Belediyesi’nin uhdesindedir, değildir bunu bilmesi lazım. Onun için soru önergelerinin bu şekilde verilmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum”.

BAŞKAN SÖYLÜYOR VE PANKART ASIYOR

Çetinkaya’nın eleştiri şeklindeki sözleri üzerine Saadet Parti’li Belediye Meclis Üyesi Fevzi Başoğlu, Belediye Başkanı’nın açıklama yapıp pankart astırdığı konular ile ilgili soru sorduklarını belirterek; “Sayın Başkan ve değerli Meclis Üyesi arkadaşlar. Konunun önemi bellidir, kaldı ki, bizler bu soruları niçin sorduğumuzu gayet iyi biliyoruz. belediye başkanı eğer pankartlarla halka duyurusunu yapabiliyorsa sorumuza da cevap vermelidir. Çünkü bunu İETT bize bildirmiyor, bize belediye başkanı bildiriyor. Onun için bu konuyla ilgili biz Belediye Başkanından bilgi istiyoruz. Yoksa biz de konunun İETT ile ilgili olduğunu çok iyi biliyoruz” dedi.

Çetinkaya’nın, Başoğlu’nun sözlerine verecek bir cevabının olmadığını gören üzerine Meclis Başkan Vekili Birol Hacıoğlu, “Tamam arkadaşlar konu anlaşılmıştır” dedi.


Hatırlanacağı üzere Samsun Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı üçüncü ortak komisyon toplantısında aldığı karar gereği, Samsun Cumhuriyet Meydanı'na konuşlandırılacak 6 metre yüksekliğinde 9 metre genişliğindeki led ekran için 400 bin doları kendi bütçesinden ödemek yerine yap-işlet-devret modelini seçmişti. Yüklenici firmanın 10 yıl süre ile Büyükşehir Belediyesi'ne kira vermesi ve süre bitiminde cihazın belediyeye devrinin gerçekleştirilmesiyle ilgili hazırlanan teklif belediye meclisinde de onaylanmıştı.

Esenler Belediyesi ise, 2013 Senesi Birinci Olağanüstü Meclis Toplantısı'nda oy çoğunluğuyla aldığı karar gereği İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden KDV dahil 3 Milyon 497 bin 803 TL şartlı hibe yardımı almış, 2013 senesinde 139 trilyonluk bütçesinin 73 trilyonluk kısmını ise borçlar oluşturmuştu.

Hatırlanacağı gibi Esenler Belediyesi, Esenler'in 10 farklı noktasına 1 Milyon 86 bin TL harcayarak 10 tane dev led ekran yerleştirmişti.


İşte Bu Led Ekranlarda Halen Yayımlanan 33D Otobüs Hattı Reklamı:

Daha sonra gündemdeki teklif ve raporların görüşülmesine geçilerek 1.2.3.4.5.6.7.8.9 ve 10 teklifler oy birliği ile kabul edilirken, 1,2 ve 3 No’lu raporlar komisyonlarına geri iade edildi. Ayrıca gündemdeki 4 ve 5 numaralı raporlar ise oy birliği ile kabul edildi.

Gündemde görüşülecek başka madde kalmadığından Esenler Belediye Meclisi’nin 4’ncü Seçim Dönemi 5’nci Çalışma Yılı 2013 Senesi Temmuz ayı Meclis Toplantıları’nın birinci birleşimini Meclis Başkan Vekili Hacıoğlu tarafından kapattı.

- - -

Dikkat! Ajans Esenler'in Özel Haberidir

Yönlendirmeli Kaynak Gösterilmeden Kopyalanması Halinde Yasal İşlem Başlatılacaktır!

Lütfen Yorum Yazın

0
Kabül Ediyorum.

Bu Yorum Hakkında Konuşanlar

Powered by Komento
hd porno